Vše o hormonální antikoncepci. Vyváží její výhody negativní vliv na ženské tělo?

Dle výzkumu z roku 2021 je hormonální antikoncepce (zkratka HAK) třetí nejčastěji používanou metodou zbránění početí v České republice (hned po prezervativech a přerušované souloži). Její oblíbenost poslední roky klesá, což může být mimo jiné dáno démonizací hormonálních pilulek v médiích. V tomto článku se podrobně koukneme na jednotlivé typy hormonální antikoncepce (kromě hormonálního tělíska, které bude zahrnuto v příštím článku o nitroděložních tělískách). Uvedeme si zde výhody a nevýhody a necháme vás, ať si názor uděláte sami. 

Hormonální antikoncepce funguje na principu dodávání hormonů do ženského těla, které snižují pravděpodobnost otěhotnění. Protože v přirozeném cyklu řídí ovulaci (uvolnění vajíčka – nutná akce pro následné oplodnění) především hormony progesteron a estrogeny, využívá se pro zabránění ovulace syntetických látek podobných právě těmto hormonům. Mozek dostává vlivem těchto umělých hormonů signál, že vaječníky již pracují a k ovulaci už došlo a tím pádem nenařizuje tvorbu přirozených hormonů a dochází tak k celkovému potlačení ovulace. Umělý hormon progestin, který má napodobovat přirozený progesteron, navíc zahušťuje cervikální hlen, který znesnadňuje spermiím přežití v ženském těle. Zároveň také dochází ke změně výšky děložní sliznice, což znemožňuje případné uhnízdění vajíčka, kdyby náhodou k ovulaci a následnému oplodnění došlo. Toto je zapotřebí brát v úvahu – potratový účinek antikoncepce není primárním principem hormonální antikoncepce, ale nedá se vyvrátit a docházet k němu může.

Výhody hormonální antikoncepce

K výhodám hormonální antikoncepce patří především jednoduchost použití, které nenarušuje spontaneitu sexu a poměrně vysoká účinnost ochrany před početím. Navíc se dá dobře kombinovat s nehormonálními typy antikoncepce a tím účinnost přiblížit ke 100%. 

Dalšími pozitivy může být zmírnění bolestí a intenzity krvácení a potlačení premenstruačního syndromu. Studie také ukazují na snížení rizika vzniku rakoviny vaječníků, dělohy, ale i tlustého střeva a konečníku. Též se projevilo snížení výskytu cyst vaječníků, cyst (a nezhoubných útvarů) prsu, endometriózy, zánětů dělohy a vejcovodů.

Nevýhody hormonální antikoncepce

Oproti prezervativům nechrání hormonální antikoncepce před pohlavně přenosnými chorobami.

Hlavními nevýhodami jsou ale vedlejší negativní účinky na tělo ženy. Ukazuje se ale, že hormony z antikoncepce se nám dostávají i do vody a mají nežádoucí účinky na živočichy (a pravděpodobně tak budou ovlivňovat i nás – ženy, ale i muže). 

Hormonální antikoncepce narušuje přirozený hormonální cyklus, nedochází k pravé menstruaci, pouze ke spádovému krvácení (pravé menstruaci předchází ovulace, která je při braní HAK potlačena). Obnovení plodnosti po vysazení HAK může být rychlé, ale u některých žen může také trvat více než rok. Problémy s otěhotněním trvající roky po vysazení HAK nejsou ojedinělé.

Působením syntetických hormonů navíc dochází ke změně pohyblivosti vejcovodů, což zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství při selhání antikoncepce.

Protože ve škole ani u lékaře se často nedozvíme vedlejší účinky, které antikoncepce může přinést, uvádíme zde seznam rizik, který najdete v příbalových letácích HAK:

  • velmi častá (objevující se u více než 1 ženy z 10): nevolnost, bolest hlavy, napětí v prsou
  • častá (u 1 ženy z 10): krvácení v průběhu cyklu, kvasinkové infekce, poruchy nálad (plačtivost, úzkosti, deprese), závratě, migrény, bolesti břicha, zvracení a průjem, akné, svědění kůže, svalové křeče, problémy s prsy (bolest, zvětšení, bulky), výtok z pochvy, bolestivé krvácení, únava, zvýšení tělesné hmotnosti
  • méně časté (u 1 ženy ze 100): poruchy vidění, otoky z důvodu zadržování vody, vysoké hladiny cholesterolu v krvi, nespavost, snížení sexuální touhy, vaginální suchost, zvýšení krevního tlaku, zvýšení chuti k jídlu, vypadávání vlasů
  • vzácné (u 1 ženy z 1000): pocity frustrace a vzteku, problémy s nošením kontaktních čoček, skvrny na obličeji, žlučové kameny, zežloutnutí kůže a očního bělma, abnormální hodnoty krevního cukru nebo inzulinu, rakovina prsu, rakovina děložního čípku, rakovina jater, fibromy v děloze, škodlivé krevní sraženiny v žíle nebo tepně (především u nositelek trombofilních mutací), například:
  • v noze nebo chodidle (tj. hluboká žilní trombóza)
  • v plicích (tj. plicní embolie)
  • srdeční záchvat
  • cévní mozková příhoda
  • příznaky malé cévní mozkové příhody nebo dočasné cévní mozkové příhody známé jako
  • tranzitorní ischemická ataka (TIA)
  • krevní sraženiny v játrech, žaludku/střevech, ledvinách nebo oku 

Hormonální antikoncepce není vhodná pro ženy s přítomností venózní či arteriální trombózy a stavů s ní souvisejících (např. cévní mozková příhoda), či predispozice těchto stavů, jako jsou některé trombofilní mutace (např. Leidenská mutace), dále s nemocí jater, neléčeným nebo léčbou nezvládnutým vysokým tlakem, cukrovkou trvající více než 20 let nebo komplikovanou cukrovkou, některými typy migrén, se srdečními vady s fibrilací síní, chronickým zánětem srdečního svalu či s plicní hypertenzí, prodělanou rakovinou prsu nebo přítomností více rizikových faktorů cévních příhod. 

Dále se hormonální antikoncepce nedoporučuje u žen, které kouří více než 15 cigaret denně (nebo u žen starších 35 let, které vykouří méně než 15 cigaret denně). 

Rozdělení HAK

Rozdělujeme hormonální antikoncepci progestinovou a kombinovanou. Progestinová (gestagenní) antikoncepce obsahuje různé typy progestinu – syntetického hormonu podobnému ženskému hormonu vaječníků – progesteronu. Patří sem tzv. minipilulka a podkožní implantáty. Tento typ hormonální antikoncepce mohou používat i ženy, které spadají do rizikové skupiny (mají trombofilní mutaci apod.) a ženy, které kojí.

Kombinovaná antikoncepce kromě progestinu obsahuje ještě estrogenovou složku – ethinylestradiol. Existují preparáty jednofázové (neboli konvenčí), kdy se dávka ethinylestradiolu a progestinu během cyklu nemění, dvoufázové (bifázické), ve kterých se mění dávka progestinu ve druhé polovině platíčka – tedy jakoby po ovulaci, a trifázické, které obsahují různé kombinace hladiny progestinu i ethinylestradiolu.

Jednotlivé typy podle způsobu aplikace

Typ HAKČetnost aplikaceCena za měsíc (Kč)Riziko selhání ideálního použitíRiziko selhání typického použití
PILULKYKaždý den250 – 7000,5%8%
NÁPLASTI1x za týden300 – 4000,5%8%
KROUŽKY1x za měsíc300 – 4000,4%8%
INJEKCE1x za 3 měsíce1700,2%3%
IMPLANTÁTY1x za 3 roky1400,09%0,09%

Perorální – pilulky

Jedná se o klasické pilulky, které se užívají každý den, ideálně ve stejnou dobu. Mohou se brát nepřetržitě anebo po třech týdnech s týdenní pauzou (aby se zachovala určitá cykličnost díky spádovému krvácení). 

Výhodou je jednoduchost použití – není potřeba žádné zavádění lékařem, jen recept do lékárny. V případě, že se objeví nějaké komplikace, existuje mnoho různých značek (lišících se především poměry hormonů), které mohou ženě sednout více a nemusí se tedy s hormonální antikoncepcí rozloučit.

Nevýhoda spočívá především ve spolehlivosti, která ačkoliv je při ideálním použití vysoká, je ovlivněna zodpovědností uživatelky (nesmí na pilulku zapomenout) a také zdravotním stavem. Její spolehlivost snižují trávicí potíže jako zvracení a průjmy a také může být ovlivněna léky (např. antibiotiky a antiepileptiky).

Transdermální – náplasti

Hormonální náplasti jsou čtvercové náplasti obsahující hormony, které jsou cca 4,5×4,5 cm velké. Lepí se jednou týdně na neochlupenou část těla (především břicho, hýždě, horní část zad nebo paže – nesmí přijít na oblast prsou!). Po třech týdnech přichází týdenní pauza bez náplasti, aby mohlo dojít ke krvácení (v případě posunutí krvácení kvůli dovolené u moře, či jiným důvodům lze náplasti použít bez pauzy).

Výhoda spočívá v tom, že hormony nevstupují do těla přes trávicí systém, ale skrz kůži. Trávicí trakt je tak více chráněn a zároveň je tento typ antikoncepce šetrnější k játrům (tím, že nedochází k prvotnímu zpracování játry… nicméně protože se hormony dostanou do krevního řečiště, vstoupí nakonec i do jater). Dalším pozitivem je, že zde nedochází ke snížení účinnosti při průjmech a zvracení. A opět není potřeba zavádění lékařem, žena to zvládne bez problémů sama.

Nevýhodou je možné selhání u žen, které mají problém s pravidelným užíváním – toto riziko je u nich větší než při braní perorální antikoncepce (kvůli delší pauze mezi aplikací může jednodušeji dojít k zapomenutí výměny). Účinnost náplastí může být snížena u žen, které váží více než 90kg. Zároveň je zde riziko odlepení a tím snížení účinnosti ochrany. Zdravotními riziky tu jsou pak navíc kožní reakce na náplast, jako je podráždění, svědění, vyrážka, ekzém a závažná alergická reakce, která může způsobit až problémy s dýcháním a polykáním.

Transvaginální – kroužky 

Jedná se o průhledný, měkký kroužek o průměru 5,4 cm, který se zavádí do pochvy na 3 týdny, kde lokálně uvolňuje hormony. Po jeho vyjmutí na jeden týden se zpravidla dostaví krvácení. Aplikovat ho zvládne žena sama, nemusí tedy kvůli tomu navštěvovat gynekologa. Kroužek má takovou strukturu, že muži ho při styku ve valné většině případů necítí. V případě potřeby se ale může vyndat, pokud se do tří hodin znovu nasadí.

Výhodou je právě lokální uvolňování hormonů, které nezatěžuje trávicí systém. A pak především pohodlnost, kdy žena nemusí na antikoncepci 3 týdny vůbec myslet.

Nevýhodou jsou vedlejší účinky, jako jsou rizika časté infekce močových cest nebo močového měchýře, bolestivé a obtížné močení, bolestivost během pohlavního styku či zánět děložního čípku.

Injekce

Hormonální injekce, která je především progestinová (ale existuje i kombinovaná), se aplikuje 2x za tři měsíce do hýžďového svalu. Žena kvůli tomu musí navštívit svého lékaře (nemůže si jí aplikovat sama). 

Výhodou je dlouhá účinnost a velmi nízké riziko selhání.

Nevýhodou je ale řídnutí kostí, ke kterému může docházet při užívání více než dva roky. Obnovení plodnosti po aplikaci injekce může běžně trvat více než jeden rok.

Podkožní implantáty

Tento typ antikoncepce může zavádět pouze gynekolog. Jedná se o tyčinky, které se zasunují pod kůži loketní jamkou do vnitřní strany paže. Jizvička po tomto zákroku není téměř vidět a implantát může být zaveden až na 3 roky. 

Výhodou je tedy především jednoduchost, kdy žena celé roky nemusí antikoncepci řešit a také vysoká spolehlivost. Protože se jedná o progestinovou (gestagenní antikoncepci) je vhodná i pro kojící ženy (a rizikové případy – viz výše).

Nevýhodou je, že účinnost klesá u obézních žen a pak také fakt, že momentálně tento typ antikoncepce není v ČR dostupný.

Závěrem

Obecně je hormonální antikoncepce vhodná pro páry, které očekávají od ochrany vysokou spolehlivost, pohodlnost a jednoduchost a jsou smířeny s narušením přirozeného fungování těla ženy.