Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělíska. Jak fungují a jaké mají výhody a nevýhody?

Nitroděložní tělíska patří momentálně mezi jedny z nejspolehlivějších antikoncepčních metod blížící se svou ochranou sterilizaci. Dříve sebou nesly mnoho zdravotních rizik, v dnešní době jsou ale velmi bezpečné a přinášejí spoustu výhod, na které se teď společně podíváme.

Jak fungují?

Tělíska máme v hormonální a nehormonální formě. Obě mají společný základní princip – tělísko ve tvaru písmena „T“ je zavedeno do dělohy, kde jakožto cizí těleso způsobuje imunitní reakci. Kolem tělíska se hromadí bílé krvinky, které útočí na vše cizí a tím pádem usmrcují i spermie, které se do ženského těla dostanou při pohlavním styku. 

Hormonální varianta navíc využívá nízkého množství hormonu (syntetického progestinu levonorgestrelu), které mění hustotu cervikálního hlenu a tím zabraňuje spermiím vniknutí do dělohy přes děložní hrdlo. Uvolňující se hormon navíc potlačuje růst děložní sliznice, díky čemuž nemůže dojít k případnému uhnízdění oplozeného vajíčka, což zvyšuje účinnost tohoto typu antikoncepce. 

Efekt nehormonálního typu tělíska je umocněn materiálem, ze kterého je tělísko vytvořeno. Umělá hmota je totiž obalena kovy (především mědí, případně stříbrem a zlatem nebo slitinou stříbra a zinku), které jsou pro spermie vysoce toxické a usmrcují je. Stejně toxické jsou i pro případné oplozené vajíčko, proto i tyto tělíska mohou mít časně potratové účinky (a využívají se tak i jako postkoitální antikoncepce – více v úvodním článku o antikoncepci).

Jak probíhá zavedení nitroděložního tělíska?

Zavedení provádí gynekolog s využitím klasického vaginálního zrcadla. Dochází k němu nejčastěji v období menstruace, kdy je děložní čípek dobře prostupný a je tu jistota, že žena není těhotná. Pokud žena neměla v poslední době pohlavní styk, může se tělísko zavést v období ovulace, kdy je děložní čípek nejprostupnější. Tělísko se zavede děložním hrdlem do dutiny dělohy pomocí speciálního nástroje tvarem podobného brčku. Následně se zkrátí vlákna, která vyčnívají do pochvy (aby nepřekážela, ale přitom se dalo tělísko vyndat – obvykle na 2 cm od ústí děložního čípku). Pro tento zákrok není potřeba anestezie, mohou se ale podat běžná analgetika pro prevenci bolesti. Žena ucítí tlak či diskomfort v podbřišku, který během krátké doby odezní. Tělísko se musí po určité době zkontrolovat, zda správně drží a neposunulo se. Po zavedení často dochází ke změnám v cyklu, obvykle se objevuje nepravidelné krvácení. Tyto problémy se ale časem (do 6 měsíců od zavedení) ustálí. Vyjmutí tělíska opět provádí lékař a to vytažením pomocí vláken, který vyčnívají z dělohy do pochvy. 

Výhody 

Velkým plusem nitroděložních tělísek je jednoduchost a pohodlnost použití. Tělísko je zavedeno na 3-5 let kdy se žena nemusí o antikoncepci vůbec starat a je bezpečně chráněna. V případě potřeby ale může být tělísko vyndáno dříve a k obnovení plodnosti dochází klidně už následující měsíc.

Právě vysoká spolehlivost je další výhodou nitroděložních tělísek (index selhání je v případě hormonální varianty 0,4% a v případě nehormonální 0,7%). 

Další výhodou je jejich cena. Ačkoliv pořizovací cena není úplně nejnižší (dle typu od 1000,- Kč až k 6000,- Kč) za tělísko na 5 let), při styku 2x týdně vyjde jedno milování na cca 8,- Kč.

Pozitivem nehormonálních tělísek je nenarušení přirozeného ženského cyklu (ovulace a menstruace normálně probíhají). 

Přítomnost hormonů u hormonálních tělísek sebou nese určité výhody, jako je snížení rizika vzniku zánětů rodidel, ochrana před nádory a cystami vaječníků, snížení intenzity a délky menstruačního krvácení (některé ženy při zavedeném tělísku nekrvácejí vůbec). Právě díky ztrátě menstruace navíc žena ušetří na menstruačních pomůckách.

Nevýhody

Tělíska nechrání před sexuálně přenosnými chorobami, proto je při rizikovém sexu lepší použít navíc kondom.

Nevýhody hormonální varianty jsou stejné jako u jiných typů hormonální antikoncepce (viz předchozí článek o hormonální antikoncepci) –  jde především o zdravotní rizika a narušení přirozeného cyklu ženy. 

Jistou nevýhodou je také zavádění, které musí provádět gynekolog a bývá minimálně nepříjemné, často až bolestivé.  Extrémně nízké, ale ne nezanedbatelné riziko hrozí u zavádění i vyjmutí tělíska z dělohy, kdy může dojít k jejímu poranění. Správně vyškolenému a zkušenému gynekologovi (certifikovanému v zavádění tělísek) se to ale pravděpodobně nestane. Nepříjemností je i riziko, že tělísko po zavedení u některých žen může částečně nebo úplně vypadnout z dělohy.

Zřídkakdy se stává, že partner při sexu tělísko cítí (respektive cítí vlákna, která zasahují do pochvy), ale i s tímto rizikem je potřeba počítat. Většinou se to dá vyřešit zkrácením vláken, ale v některých případech to nepomůže a tělísko se musí vyndat, případně se vlákna zkrátí úplně, ale vyjmutí tělíska je pak složitější a musí se použít hysteroskop.

Zatímco tělíska obsahující hormony snižují intenzitu menstruačního krvácení, tělíska nehormonální krvácení naopak prodlužují a zesilují (a to až o jednu třetinu) a může docházet k dlouhodobému špinění. Stejně tak se mohou zhoršit i bolesti při menstruaci.

Nehormonální tělíska způsobují trvalý zánět v děloze, což může mít negativní dopady na tělo. Je tu také riziko silné reakce na toxicitu mědi, která se může projevit na fyzickém i psychickém zdraví.

Nitroděložní tělíska mohou mít časně potratové účinky (v podobě zabránění uhnízdění oplozeného vajíčka), proto je potřeba být s touto informací morálně smířený. Také se zde vyskytuje riziko mimoděložního těhotenství.

Pro koho tělíska jsou vhodná a pro koho ne?

Tím, že hormonální tělíska se řadí mezi gestagenní antikoncepci (bez obsahu estrogenu) a nehormonální tělíska hormony neobsahují vůbec, mohou je používat i ženy se zvýšeným rizikem vzniku trombóz, prodělanou plicní embolií i kojící ženy.

Naopak nesmí je používat ženy s krvácením z dělohy nejasného původu a ženy s deformovanou dutinu děložní (například vrozenou vadou, jako je třeba děložní septum – přepážka v dutině děložní či zdvojená děloha).

U hormonálního typu je navíc nemožné zavedení u žen s prodělanou rakovinou prsu nebo závažným onemocněním jater. Také je potřeba zvážit použití hormonálního tělíska u žen s problémy s pletí (akné, mastná pleť apod.), které by působení syntetického hormonu mohlo zhoršit.

U nehormonální varianty je absolutní kontraindikací alergie na měď a Wilsonova choroba (dědičná choroba metabolismu mědi). 

Nehormonální tělíska navíc nejsou příliš vhodná pro ženy s opakovanými gynekologickými záněty a silnou či bolestivou menstruací – v tom případě je lepší zvolit tělísko hormonální, případně si vybrat jiný typ antikoncepce. 

Dále je u obou typů nitroděložních tělísek třeba zvýšené opatrnosti, pokud žena trpí chronickými a opakujícími se infekcemi dělohy a vejcovodů, je promiskuitní (kvůli riziku další infekce s možností rozvoje pánevního zánětu), má velké myomy dělohy, nejasné chronické pánevní bolesti, trpí závažnou chudokrevností, bere léky potlačující imunitu nebo pokud prodělala mimoděložní těhotenství.

Typy hormonálních tělísek (IUS) – všechny mají tvar T (jejich velikost je cca 3×3 cm) a jejich cena se pohybuje mezi cena 5000-6000,- Kč

MIRENA – na 5 let, tělísko vhodné při silné a bolestivé menstruaci (díky vyššímu obsahu hormonu je velmi účinné), používá se i při perimenopauze jako prevence potíží spojených s přechodem a při léčbě endometriózy.

LEVOSERT – na 5 let, podobná velikost i množství hormonů jako Mirena, vhodné při silné a bolestivé menstruaci, použití i při léčbě endometriózy.

JAYDESS – na 3 roky, menší tělísko s nejnižším množstvím hormonů, vhodné i pro ženy, které ještě nerodily.

KYLEENA – na 5 let, menší tělísko a s malým množstvím hormonů, vhodné i pro ženy, které ještě nerodily.

Typy nehormonálních tělísek (IUD) 

FLEXI-T, EUROGINE, SAFELOAD, PREGNA – na 3 až 5 let, klasická tělíska ve tvaru T, patří mezi levnější tělíska (již od 500,- Kč), hrozí, že se při vyndávání rozpadne měděný drátek, před zavedením by měl gynekolog změřit rozměry dělohy a vybrat správnou velikost tělíska.

IUB BALLERINE – na 5 let, cena 5000-6000,- Kč, tvar kuličky, narovnaná se zavede do dělohy, kde se sama stočí do požadovaného tvaru, který drží tělísko uvnitř dělohy, kulička je výrazně menší a díky zaoblenému tvaru se také snáze a prakticky bezbolestně zavádí a minimalizuje se i riziko poranění dělohy, tělísko je vhodné i pro ženy, které ještě nerodily.

GYNEFIX – na 5 let, cena kolem 4000,- Kč, tvar šňůrky (postrádá pevné plastové tělo s raménky) – vlákno je zakončeno uzlíkem, který je nutné během zavedení vpichem umístit do svaloviny děložní do oblasti tzv. fundu (který musí mít minimálně 1 cm), díky svému designu má méně vedlejších účinků a velmi dobře se adaptuje na tvar dělohy, je menší než ostatní tělíska, a je proto vhodné i pro ženy, které dosud nerodily.