Klub rozkoše – recenze francouzského bestselleru od mladé Jüne Plã

Klub rozkoše je inkluzivní kniha o sexu pro 21. století, kterou by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se zajímá o to, jak dopřát rozkoš a potěšení nejen sobě, ale i svým partnerům a partnerkám. Tato kniha se stala ve Francii bestsellerem. Jedná se o ilustrovaného průvodce, který nabízí tipy a techniky pro kvalitní sexuální život, a je určen jak začátečníkům, tak pokročilejším čtenářům.

Zrovna nedávno jsem si říkala, jak málo knížek o sexu vlastně existuje. Jasně, takových těch nudných, určených lékařům, existuje celkem dost; ovšem těch zábavných, názorných, které upoutají vaši pozornost, je jako šafránu. Klub rozkoše je v tomto ohledu dílem naprosto unikátním – je plný návodných ilustrací, praktických tipů a vtipných, odlehčených textů. Podle mě je to takový must have do knihovny každého moderního člověka.

Klub rozkoše koupíš v knihkupectvích Martinus nebo Knihy Dobrovský.

Autorka

Jüne Plã je okouzlující mladá spisovatelka a ilustrátorka původem z Marseille. Již dva roky před vydáním Klubu rozkoše založila stejnojmenný instagramový účet (francouzsky Jouissance Club), který už dnes sleduje skoro milion uživatelů. Jüne je tolik oblíbená především díky své odzbrojující otevřenosti v oblasti sexuality, inkluzivitě a krásným jednoduchým ilustracím. Ty mají lidem ukazovat, co všechno (nejen) v posteli mohou dělat, aby zažívali rozkoš. Mnoho z nich totiž omílá pořád to samé dokola – penetrace, penetrace, penetrace. Občas nějaký ten orál, polibek, penetrace. Jenže sex může znamenat mnohem víc než jen penis ve vagíně. Jak říká Jüne v kapitole Návod k použití pipinky, „penetrace je fajn, ale většina lidí narozených s vulvou při ní nedosahuje orgasmu.“ Zmiňuje tak fenomén zvaný orgasm gap neboli orgasmická propast – nerovnost mužů a žen (nebo lidí s penisem a lidí s vulvou, abychom neopomíjeli lgbt komunitu) při dosahování sexuálního vyvrcholení kvůli jakýmsi standardům, které jsou ve společnosti zakořeněny.

Foto: Autorka

Co v knížce najdete

Klub rozkoše je rozdělený na 5 hlavních částí: anatomie vulvy, anatomie penisu, návody k potěšení vulvy, návody k potěšení penisu a unisex část. 

Hned v úvodu autorka opouští klasická označení muž a žena a v rámci inkluzivity zavádí nové pojmy, které se dále v knížce objevují: Potěšítko jakožto osoba s penisem, Rozkoší – osoba s vulvou a Udělátko, které může být obojí. Tohle názvosloví se mi celkem líbí, protože mi přijde zbytečné a taky zdlouhavé všude pořád psát „osoba s vagínou“ apod. Takhle se může při čtení knížky cítit komfortně každý bez ohledu na to, co má v kalhotách.

Anatomické části rozhodně nepřeskakujte, jsou klíčové pro pochopení toho, jak to tam dole přesně máme zorganizované. Nebojte, není to taková nuda jako v učebnici biologie. Zaručuju vám, že se dozvíte něco nového. Já například, ačkoliv mám zkoušku z anatomie, netušila, co je to Kobeltova spleť (cévy mezi žaludem, tělem a bulby klitorisu). V této části zjistíte i něco o společném embryonálním vývoji klitorisu a penisu, informace o ženských výstřicích (squirtu), masturbačních technikách, menstruaci nebo antikoncepci.

Foto: Autorka

Anatomie penisu a varlat je snad ještě zajímavější – věděli jste, že průřez penisem vypadá trochu jako roztomilý mimozemšťan? V této části najdete veškeré informace o spermatu (a proč si z něj někdo dělá pleťovou masku), jak obřízka mění citlivost žaludu, jak funguje vasektomie nebo třeba jak si změřit penis a vybrat pro něj vhodnou velikost kondomu. Jüne v obou kapitolkách probírá i časté potíže, jako jsou sexuálně přenosné infekce, anorgasmie, předčasná ejakulace nebo poruchy erekce.

Na straně 109 začíná hlavní a nejdůležitější část Klubu rozkoše, a to mapování jednotlivých částí vulvy, penisu a análního otvoru a tipy na jejich stimulaci – ať už rukama, jazykem nebo třeba pomocí hraček. Ilustrace jsou zde maximálně zjednodušené, nepůsobí vulgárně a pochopí je opravdu každý. Například vchod do vagíny zde bývá znázorněn pouze jako červený obrys oválného tvaru, žalud klitorisu jako červený puntík a konečník jako křížek. Černě bývá načrtnuta ruka, hračka nebo třeba jazyk, modře zóna dráždění a žlutě směry, ve kterých Jüne doporučuje postupovat. 

V této části se dozvíte třeba to, jak použít vibrátor, jak to Potěšítku skvěle udělat rukou i pusou nebo ho dovést k orgasmu pouze stimulací prostaty, jak Rozkoší správně sahat na klitoris a do vagíny a mnoho dalších užitečných návodů. Spoustu tipů využijete nejen s partnerem či partnerkou, ale samozřejmě také sami při masturbaci. Na konci je část zvaná Unisex, kde se autorka věnuje především zadku a bradavkám – ty máme všichni. Mluví se zde tedy o uspokojování Udělátka. Zmiňuje se mimo jiné také důležitost péče po sexu neboli aftercare a použití balonkového klystýru, které je extrémně jednoduché, ačkoliv se ho lidé mnohdy zbytečně obávají. 

Foto: Autorka

Co mi utkvělo v hlavě

Na knížce se mi nejvíc ze všeho líbí rozhodně její názornost a lehkost, se kterou hovoří o naprosto přirozené a přesto tak společností tabuizované součásti života, jako je sex. Rozhodně se tam nedočkáte žádného moralizování, přesně naopak: všechno je normální a všechno je v pořádku. Klíčový je souhlas partnerů a to, aby oba zažívali rozkoš. Co a jak dělají, je pak už zcela na nich, knížka pouze nabízí tipy pro zkvalitnění prožitku – takovou inspiraci pro objevování svého těla a samozřejmě taky těla našeho protějšku, se kterým jsme se rozhodli intimně sblížit. Tohle objevování je nekonečné, pokud se nerozhodnete zakotvit ve stereotypu a nic nového už nezkoušet. Což dělá hodně párů, jenže pak celkem nevyhnutelně přichází nuda. S otevřenou myslí a Klubem rozkoše se ovšem nuda rozhodně nekoná.

Na závěr přiložím pár vět z knížky, které mi při čtení utkvěly v paměti a o kterých si myslím, že by se měly tesat do kamene:

Nikdo tě nikdy neošuká tak dobře jako ten, kdo si užívá, že tě dělá.

Nejlepší prášek na spaní je dobrá ruční práce.

Penetrace je fajn, ale většině lidí s klitorisem orgasmus nepřináší.

Muži heteráci mají taky rádi anální sex, jen o tom ještě neví.

Soulož je možnost, ne cíl.

Zaujala tě recenze? Klub rozkoše koupíš v knihkupectvích Martinus nebo Knihy Dobrovský.